TYDZIEŃ

Złap windę dokąd chcesz

budynek

W 2050 r. prawie trzy czwarte całej ludzkości zamieszka w inteligentnych miastach, a ich linie horyzontu w znaczącym stopniu wypełnią wysokościowce. Te jednak mogą wyglądać zupełnie inaczej. Mogą mieć niemal każdą wysokość i dowolny kształt. Jeden z problemów związany z taką wizją już został rozwiązany. To windy stworzone zupełnie inaczej, przez niemiecki ThyssenKrupp.

Tradycyjna winda to wynalazek lat 70-tych XX w. Jest bardzo bezpieczna i porusza się dzięki linie. Ta jest inna. Jedzie w górę i w dół. Oraz w lewo, w prawo, na skos, w przód i w tył. W każdym potrzebnym kierunku. I nie potrzebuje liny. ThyssenKrupp, międzynarodowy konglomerat o niemieckich korzeniach stworzył projekt który zrewolucjonizuje budynki przyszłości.

Te futurystyczne windy powstały dzięki zastosowaniu istniejącej już technologii lewitujących pociągów. Można je spotkać jedynie w kilku krajach na świecie – w Południowej Korei, Japonii i Chinach. Dziś technologia maglev stosowana jest też w pociągach na lotniskach. Osiągają prędkość o 7 km/h szybszą niż te tradycyjne. Można z nich skorzystać m.in na lotnisku w Incheon w Korei Południowej.

ThyssenKrupp wpadł na pomysł, aby technologię maglev zastosować w produkowanych przez siebie windach. Właśnie je testuje. Wszystko wskazuje na to, że mimo wyższych kosztów, zyski płynące z zastosowania tych wind w budynkach będą znacznie większe.

Budynki przyszłości

Windy Multi zawiozą pasażerów w każdym możliwym kierunku. Dzięki temu będą szybsze, oszczędniejsze i bardziej wydajne. Właściwie już nie będą windami, a staną się małymi pociągami dowożącymi pasażerów z punktu A prosto do punktu B. Nie będą zatrzymywać się na poszczególnych piętrach, a w szybie będzie można umieścić znacznie większą liczbę wagonów, w zależności od potrzeb i natężenia ruchu. Wieżowce będą mogły mieć dzięki temu dowolną wysokość, ale też i dowolny kształt. O 40 procent zmniejszy się powierzchnia potrzebna do umieszczenia wind, o 50 procent zwiększą się możliwości przewozu i o co najmniej tyle samo zmniejszy się negatywny wpływ na środowisko w porównaniu do tradycyjnych wind.

Tylko pozornie te zaawansowane technologicznie windy są przyszłością. ThyssenKrupp ma już pierwszego klienta. Pod koniec czerwca ogłosił, że windy Multi znajdą się w East Side Tower w Berlinie. Zostały włączone do nowego projektu tworzonego przez firmę, która w Amsterdamie wybudowała najbardziej ekologiczny biurowiec na świecie. Wygląda na to, że to, co dzieli nas od budynków przyszłości to tylko czas potrzebny na ich wybudowanie.