TYDZIEŃ

Wschodzący LED

światło LED

Zwykle uznajemy, że światło jest, albo go nie ma. Włączamy je lub wyłączamy. Okazuje się jednak, że światło może wyglądać zupełnie inaczej. Kiedy zastanowić się przez chwilę nad tym co kryje się pod oprawą oświetleniową, robi się naprawdę interesująco. Technologia LED sprawiła, że teraz tylko wyglądem źródło światła przypomina to tradycyjne. To, co się w nim kryje to już zupełnie inna historia.

Oświetlenie LED to dioda emitująca światło z jednej strony, z drugiej to elektroniczny komponent, który może się łączyć z innymi urządzeniami za pośrednictwem Internetu. To cyfrowa natura tego małego urządzenia otworzyła drzwi do nieskończonych możliwości. Dzięki temu dziś światłem można sterować zdalnie po prostu za pomocą odpowiedniej aplikacji. Światło można włączyć z poziomu aplikacji, zmienić jego kolor na dowolny, przyciemnić, wyłączyć. Ale okazuje się, że nie jest to tylko świetna zabawa.

Badania pokazują, że oświetlenie ma ogromny wpływ na ludzi. Między innymi, coraz więcej uwagi poświęca się na badanie i analizowanie rytmu dobowego człowieka. Światło w odpowiedzi na cykl dzień-noc wywołuje w ciele człowieka określone reakcje. To ono sprawia, że w dzień jesteśmy bardziej uważni, w nocy śpimy. To też nie wszystko. Badania wskazują, że zaburzenie tego rytmu w długiej perspektywie powoduje szereg negatywnych skutków, takich jak zmęczenie, problemy ze snem, koncentracją, rozdrażnienie, cukrzycę, otyłość, a nawet raka. Jednak wcale nie jest tak łatwo dostosować się do tego naturalnego cyklu. Dzisiejszy tryb życia zupełnie temu nie sprzyja.

Większość czasu spędzamy w budynkach przy komputerach, telefonach i innych ekranach. Z jednej strony światło w ekranach pobudza, co np. wieczorem utrudnia zasypianie. Z drugiej strony w budynkach trudno o światło naturalne. LEDy znalazły na to odpowiedź. Ponieważ inteligentne żarówki mają całe spektrum barwy światła, mogą naśladować naturalny tryb dobowy człowieka dostarczając -w uproszczeniu- mocniejsze białe światło w dzień i ciepłe, żółte światło wieczorem.

Coraz częściej zastosowanie możliwości technologii LED widać w budynkach biurowych. To dlatego, że odpowiednio dobrane sztuczne oświetlenie zmienia zupełnie doświadczenia w pracy. Badania pokazują, że odpowiednie światło zwiększa produktywność nawet o 20 procent.

Technologia LED potrafi naśladować naturalny tryb dobowy człowieka, “dostarczając” odpowiednie światło, kiedy jesteśmy w budynkach. Potrafi też pomagać wykorzystać światło dla swojej korzyści, zgodnie z konkretną potrzebą. Ciepłe, przyciemnione światło pozwoli spokojnie zasnąć, jasne, niebieskie – uczyć się, naturalne – czytać. Stało się to możliwe dzięki technologii LED.

Technologia LED otwiera ogromne możliwości związane z wykorzystaniem sztucznego światła. Pozwala dostosować je do naturalnego cyklu dobowego człowieka, ale też, jak wskazują badania, na przykład może przyspieszyć powrót do zdrowia. Dzisiejsze LEDy pozwalają nam swobodnie dysponować światłem, pomagając poprawić jakość życia oraz zdrowie.