TYDZIEŃ

Sztuczna Inteligencja i jej wpływ na społeczeństwo

Sztuczna Inteligencja

“Sztuczna Inteligencja będzie prawdopodobnie najważniejszą rzeczą nad jaką człowiek kiedykolwiek pracował. Myślę o tym jak o czymś bardziej gruntownym niż elektryczność czy ogień” – powiedział CEO Google, Sundar Pichai podczas forum ekonomicznego w Davos. Sztuczna Inteligencja była jednym z głównych tematów poruszanych podczas spotkania. Obawy związane z jej wykorzystaniem szybko rosną.

Coraz bardziej oczywisty staje się fakt, że szerokie wykorzystanie tej technologii doprowadzi do całkowitej zmiany rynku pracy. Coraz częściej, wraz z rozwojem Sztucznej Inteligencji zaczyna mówić się o tym, że to rewolucja, która obok szeregu pozytywnych skutków, może spowodować ogromne problemy. Jak podczas forum powiedział Jack Ma, CEO chińskiego giganta  internetowego Alibaba, Sztuczna Inteligencja spowoduje zniknięcie dużej ilości miejsc pracy, a to może spowodować duże nierówności społeczne, a w konsekwencji nawet konflikty zbrojne. “Technologia powinna dawać ludziom coraz więcej możliwości, a nie je odbierać”, jak powiedział Ma.

Miliony miejsc pracy znikną. Jak pokazują badania wykonane przez firmę Gartner, miliony też powstaną. Ale będzie to inna praca, a pracownicy będą musieli w jakiś sposób się dostosować. Ta negatywna strona zastosowań Sztucznej Inteligencji niepokoi coraz bardziej także rządy państw. Theresa May podczas szczytu w Davos podkreślała potrzebę zastosowań sztucznej inteligencji w sposób etyczny i bezpieczny. Jak wskazują niektórzy, jest to niemożliwe.

Chociaż cały czas jest to początek tej technologii, obawy szybko rosną. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji obiecują rozwiązanie największych problemów – globalnego ocieplenia, taniej energii, lekarstwa na raka. Lista jest wyjątkowo długa, a to pociąga za sobą coraz większe inwestycje. Podkreśla to CEO Google, który w tym celu otwiera nowe centra badań Sztucznej Inteligencji. Taki ośrodek powstanie we Francji. Na podobną inwestycję zdecydował się też Facebook. Jednak nie tylko technologiczni giganci inwestują w SI. Emmanuel Macron chcąc, żeby innowacje stały w centrum francuskiej gospodarki, podczas forum w Davos zapowiedział utworzenie €10 miliardowego funduszu, który będzie inwestował w przełomowe technologie w tym w badania nad sztuczną inteligencją.

Wciąż rosnące inwestycje w sztuczną inteligencję spowodują w najbliższych latach jej dalszy rozwój. Obietnice rozwiązania poważnych ogólnoświatowych problemów popychają firmy, ale też już rządy do coraz większych inwestycji w ten obszar. Coraz szybszy rozwój sztucznej inteligencji przybliża jednocześnie do momentu w którym trzeba będzie stawić czoła problemom, które przyniesie. Niektórzy podkreślają, że będzie to rewolucja, która ze swoimi zaletami i wadami zmieni porządek świata.