TYDZIEŃ

Jak Stripe – startup płatności online odniósł sukces

płatności online

Możesz nie znać nazwy tego startupu, ale jeżeli dużo kupujesz przez Internet w USA, a i coraz częściej w Europie, najprawdopodobniej skorzystałeś z usług tej firmy. Stripe obsługuje płatności online w całej Ameryce Północnej i w wielu krajach Europy. W sumie dziś obejmuje zasięgiem 25 krajów. Firma jest wyceniana na 9,2 miliarda dolarów. A zaczęło się w 2010 r., kiedy dwaj bracia, pochodzący z Irlandzkiej wsi zaczęli zajmować się naprawianiem procesu przeprowadzania transakcji online. Zbudowali oprogramowanie, które łączyło usługę z bankami i kartami kredytowymi, pozwalając na szybkie otrzymywanie płatności. Wtedy zbudowanie takiego mechanizmu na własny użytek zajmowało firmom ok. 6 miesięcy, nie licząc kosztów finansowych. Od samego początku więc Stripe cieszył się powodzeniem wśród startupów z Doliny Krzemowej. W rezultacie stał się ważnym filarem takich firm jak Lyft czy Facebook.

To, co stworzyli bracia Patrick i John Collison to zintegrowany system płatności online. Dzięki niemu sprzedawcy w sieci nie muszą zakładać dedykowanego konta w banku. Wszystkie transakcje i dane z nimi związane przetwarzane i przechowywane są przez Stripe. Za jego pomocą można też wypłacać wynagrodzenie pracownikom, co dzieje się np. w przypadku firm typu Lyft. Obsługa płatności onlinew tak prosty sposób była i jest możliwa dzięki ogromnej ilości partnerstw zawiązywanych przez firmę z bankami, wydawcami kart, ale też innymi dostarczycielami usług związanych z płatnościami. Stripe jest polecany m.in. przez Apple w zakresie Apple pay, ale też nawiązał np. partnerstwo z Alipay i WeChat, co umożliwiło dostęp do chińskich konsumentów.

Ostatnio też Stripe nawiązał współpracę z Amazonem. Firmy nie wyjawiły szczegółów, ale Stripe zaczął przetwarzać dużą część transakcji Internetowego giganta.

Stripe otrzymał finansowanie m.in. od Y Combinator, potem także m.in. od Pietera Thiela, Elona Muska czy funduszu Sequoia. W 2015 r. do grona inwestorów dołączyła też Visa. Nie ujawniono kwoty finansowania, jednak po porozumieniu wycena startupu zwiększyła się z 3,5 miliarda dolarów 7 miesięcy wcześniej do 5 miliardów. Partnerstwo z Visą umożliwiło szerokie wykorzystanie w serwisie tokenizacji, ale też zaczęło otwierać drzwi na rynek międzynarodowy.

Dziś Stripe obsługuje 100 000 firm. Firma nie ujawnia szczegółów swojego partnerstwa z bankami czy innymi firmami finansowymi, nie podaje też wyników finansowych. Niemniej jednak szacuje się, że rocznie Stripe obsługuje transakcje na kwotę ok. 50 miliardów dolarów, co oznacza ok. 1,5 miliarda dolarów przychodu.