TYDZIEŃ

Inteligentny dom dla wszystkich

smart home

Kiedy inteligentny dom przestanie być tylko nowinką technologiczną? Może już niedługo. W każdym razie tak sugerują wyniki sprzedaży inteligentnych głośników. Google podał, że od wprowadzenia na rynek mniejszego modelu Google Home Mini, sprzedaje urządzenia Home w liczbie jednej sztuki na… sekundę. Inteligentny głośnik ma ogromny wpływ na całą koncepcję inteligentnego domu bo po prostu jest wygodny. Wystarczy do niego przemówić. W odpowiedzi otrzymamy naprawdę dużo, w miarę upływu czasu coraz więcej.

Jak działa inteligentny dom

Pierwsze inteligentne głośniki stworzył Amazon – Amazon Echo. Obecnie produkuje je też Google – Google Home Max i Mini, Microsoft – Invoke, Apple – Apple HomePod. Taki głośnik czeka na komendy na które reaguje dzięki “zamkniętym w nim” wirtualnym asystencie głosowym. Obecnie może to być Alexa (Amazon), Siri (Apple), Google Assistant, Cortana (Microsoft). Te rozwiązania odnotowują coraz większe postępy bo jest to Sztuczna Inteligencja, która dzięki uczeniu maszynowemu coraz lepiej reaguje na pytania i polecenia. Google na przykład trenuje swojego asystenta na bieżąco, dodając co jakiś czas zestaw nowych komend na które reaguje asystent. Coraz lepiej wytrenowany asystent głosowy potrafi coraz więcej, a już dziś jest to całkiem sporo. Google np. ma bardzo rozbudowane możliwości w obrębie wszystkich swoich usług np. kalendarzy czy notatnika. Z kolei Amazon bardzo dobrze sobie radzi w zakresie automatyzacji domu.

Poza prostym zapisaniem zadania asystent ma także sterować domem. Dziś może zapalać i gasić światło, zmieniać jego kolor, ustawiać temperaturę w danym pomieszczeniu, wyłączać i włączać ogrzewanie, otwierać i zamykać drzwi i nie tylko. Asystent bardzo ułatwia to, co już od kilku lat jest dostępne na rynku, czyli systemy inteligentnego domu dostarczane przez takie firmy jak Google, Apple, Microsoft. Giganci technologiczni stworzyli platformy Internetu Rzeczy umożliwiające podłączanie do nich dzięki specjalnemu mostkowi sprzętów automatyzujących dom (Google Smart Home Platform, Apple HomeKit, Microsoft Home Hub). Firmy zewnętrzne produkujące żarówki, termostaty, kamery, zamki do drzwi, odkurzacze, inteligentne gniazdka mogą tworzyć swoje produkty kompatybilne z tymi platformami. Wybór urządzeń jest coraz większy, dzięki czemu też ich cena staje się bardziej przystępna.

A czy inteligentny dom jest w ogóle przydatny? Ci, którzy skorzystali z jednego ułatwienia nie chcą na nim poprzestawać. Wydaje się więc, że asystent głosowy otworzył drzwi do inteligentnego domu w każdym domu.