TYDZIEŃ

Inteligentny dom dla każdego

inteligentny dom

Dziś jeszcze niewielu właścicieli domów samemu poszukuje rozwiązań, które sprawią, że miejsce w którym mieszkają będzie można określić jako inteligentny dom. Jak dotąd to sama technologia jest tego powodem. Niemniej jednak wszystko wskazuje na to, że za kilka lat rozwiązania inteligentne będą znajdowały się w każdym domu. Bo wbrew temu, jak mówi się powszechnie o inteligentnych domach, to nie tylko komfort.

Pełna automatyzacja domu ma znacznie ważniejsze i jednocześnie podstawowe zastosowanie: potrafi poprawić bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców oraz znacząco poprawić warunki panujące w domu. To dzięki obecności czujników, które, rozlokowane w domu i wokół niego, dostarczają informacji na temat panujących warunków. Czujniki ruchu pokażą, czy ktoś znajdzie się w pobliżu domu. Drzwi otworzą się tylko jeśli rozpoznają, że to właściciel do nich podchodzi. A jeżeli ktoś próbuje się włamać, kamery zrobią mu zdjęcie i zawiadomią ochronę. To, co dzieje się w domu można oglądać podczas swojej nieobecności na smartfonie.

Lista zalet inteligentnego domu to jednak nie tylko bezpieczeństwo. To także znacząca oszczędność. Inteligentny dom steruje ogrzewaniem i potrafi dopasować temperaturę w zależności od tego czy mieszkańcy są w domu, czy przebywają poza nim. W takim domu znacząco oszczędza się energię. Światła wyłączają się jeśli nikt z nich nie korzysta, a nieużywane urządzenia zostają odłączone od prądu. Tego typu rozwiązania znacząco wpływają nie tylko na oszczędności, ale też na efektywne korzystanie z energii. Oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent.

Kiedy domy zaczną się zmieniać w inteligentne

Już od wielu lat mówi się o inteligentnych domach, a mimo to wciąż traktowane są jako nowinka. W pierwszym rzędzie to problem jeszcze samej technologii. Rozwiązania, które dostępne są na rynku od ręki to wciąż jeszcze pojedyncze produkty. Klienci nie potrafią sami połączyć w jedną całość. Google, Apple już dostarczają rozwiązania integrujące inteligentne elementy domu i włączają do systemu coraz to nowe urządzenia: termostaty, oświetlenie, okna. Klienci chcą mieć wszystko w jednym miejscu. Już dziś mogą to jednak mieć jeśli zdecydują się na BMS. To system, który można zainstalować w danym budynku, a ten w pełni automatycznie steruje poszczególnymi funkcjami. Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że inteligentny dom to nie tylko wygoda: kino domowe i różne rodzaje światła. To też przełożenie na znaczące oszczędności.