TYDZIEŃ

Co wpływa na ceny surowców?

Globalne ceny surowców ustabilizowały się po gwałtownej wyprzedaży w 2015 roku. Było to spowodowane gwałtownym spadkiem cen ropy naftowej. Wartość surowca spadła o 70% w ciągu osiemnastu miesięcy do poziomu najniższego od trzynastu lat. W styczniu cena wynosiła mniej niż 27 USD za baryłkę ropy.

Ten gwałtowny spadek pociągnął za sobą spadek cen złota, srebra oraz miedzi. Wszystkie te surowce zanotowały wieloletnie minima na początku roku 2016. Niedawna stabilizacja cen ropy powyżej 40 $ za baryłkę okazała się dobrą wiadomością dla surowców.

Złoto

Złoto przeżyło trudne chwile w pierwszych miesiącach 2016 roku, gdy spadło w styczniu do najniższego poziomu od sześciu lat.

Złoto jest denominowane w dolarach. Gdy wartość dolara spada, ceny złota stają się bardziej atrakcyjne dla reszty świata. Właśnie to miało miejsce w tym roku. Przedłużające się oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA spowodowały spadek amerykańskiej waluty i tym samym wzrost cen złota.

Chiny które wywołały globalne spowolnienie gospodarcze i zawirowania na rynkach finansowych w tym roku spowodowały również ucieczkę inwestorów od bardziej ryzykownych inwestycji i powrót do bezpiecznych aktywów takich jak złoto.

Srebro

Srebro podobnie jak złoto odzyskuje siły po znacznych spadkach w ciągu ostatnich kilku lat. W kwietniu ceny osiągnęły najwyższy poziom od dziesięciu miesięcy. Srebro zostało wzmocnione – podobnie jak inne surowce – przez słabego dolara i wzrost apetytu na bezpieczne aktywa.

Srebro szczególnie skorzystało na niskich cenach ropy, co wpłynęło na wzrost popytu tego surowca w obszarze przemysłowym. Srebro używane jest w produkcji samochodów, panelach słonecznych, elektronice użytkowej. Stabilizacja na chińskich giełdach również przyczyniła się do wzrostu cen. Warto pamiętać, że 70% światowej konsumpcji srebra do zastosowań przemysłowych pochodzi właśnie z Chin.W rezultacie, srebro wzrosło o już prawie 20% w tym roku.

Miedź

Ceny miedzi mocno ucierpiały w ostatnich sześciu latach.

Ceny miedzi są silnie uzależnione od sytuacji gospodarczej w Chinach skąd pochodzi 45% całkowitego zapotrzebowania na ten surowiec. Gwałtowne spowolnienie w drugiej co do wielkości gospodarce na świecie, która zanotowała najwolniejszy wzrost w ciągu dwudziestu pięciu lat, okazało się szczególnie szkodliwe dla cen miedzi.

 

Ebury

Informacje zawarte w tej analizie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są specyficzne dla danego adresata. Przed skorzystaniem z tych informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.