TYDZIEŃ

Co to jest 5G i czym różni się od 4G?

5G

Sieci komórkowej 5G nie da się równać z siecią 4G LTE. To nie będzie kolejne ulepszenie obecnej technologii. 5G otworzy zupełnie nowe możliwości, których dziś nikt jeszcze nie potrafi przewidzieć. Szacuje się, że włączenie tej technologii nastąpi ok. 2020, a do 2025 r. 5G będzie dostępne komercyjnie. Firmy telekomunikacyjne inwestują  w nową sieć, bo umożliwi stałe, szybsze połączenia dla ogromnej ilości urządzeń, nawet milion na kilometr kwadratowy. Dzięki 5G Internet Rzeczy będzie mógł trafić do każdego.

Co oznacza 5G

G w 4G,5G to oznaczenie generacji sieci komórkowej. 1G było siecią analogową i obsługiwało pierwsze telefony komórkowe – te przypominające małą walizkę. 2G (jak np. GSM) było pierwszą siecią cyfrową. Dzięki niej możliwe stało się wysyłanie smsów. 3G umożliwiło połączenie internetowe, a szybkość dochodziła do kilku megabitów na sekundę. 4G to jeszcze szybsze połączenie, a 4G LTE może osiągnąć nawet 300 MBit/s. Tyle, że takiej prędkości realnie właściwie nigdy nie osiągnie żaden telefon, bo musiałby znajdować się bezpośrednio przy stacji radiowej, która obsługiwałaby tylko to jedno urządzenie. W praktyce prędkość osiągana przez urządzenia to ok. 50 MBit/s.

4G to za mało

Obecnie cały czas trwają prace nad ulepszeniem technologii 4G, która w przyszłości ma być jeszcze bardziej stabilna i szybsza. Jednak nie wystarczy do rozwiązań, które już dziś są intensywnie rozwijane – jak samochody autonomiczne, inteligentny dom czy inteligentne miasta.

Urządzenia działają dzięki odbiorze sygnałów radiowych ze stacji nadawczej. Dziś mają one częstotliwością poniżej 6 GHz. Ten przedział staje się jednak coraz bardziej zatłoczony. Już dziś telefony są tylko jednym z wielu sprzętów podłączonych do sieci. Do 2020 r. do Internetu będzie podłączonych 26 miliardów urządzeń. Coraz częściej powoduje to przestoje i zakłócenia, co z kolei uniemożliwia pełne wykorzystanie możliwości Internetu Rzeczy. 5G ma rozwiązać ten problem. Nowa technologia rozszerza zakres fal za pomocą których operuje. 5G będzie wykorzystywać częstotliwość między 30 a 300 GHz. Jednak to powoduje nowe problemy.

Dlaczego cały czas czekamy na 5G

Zakres fal wykorzystywanych przez nową technologię jest znacznie szerszy, ale fale są znacznie krótsze – milimetrowe. Poruszają się dużo szybciej, ale mają problemy z przeszkodami. Jeżeli w 4G mówi się o problemach ze ścianami w 5G przeszkodą jest deszcz, wiatr a nawet spadający liść. To m.in. dlatego infrastruktura będzie wymagała gruntownej przebudowy. Konieczne będzie zbudowanie bardzo gęstej sieci anten, które ominą wszystkie przeszkody.

5G ma być też niezawodny pod względem utrzymywania połączenia. Przestój ma wynieść 1 milisekundę. To kluczowa kwestia dla wielu rozwiązań, np. dla samochodu autonomicznego, dla którego zerwanie połączenia z siecią oznacza zagrożenie bezpieczeństwa.

Jest jeszcze jedna, podstawowa zaleta 5G. Jest nieporównywalnie szybszy. Najczęściej szacuje się, że będzie między 100 a 1000 razy szybszy niż 4G. Dzięki temu ściągnięcie filmu w 4K zajmie kilka sekund. Na używanie tak szybkiego internetu trzeba będzie jeszcze poczekać i na pewno wymienić aktualnie posiadany telefon. Bo, żeby 5G działało potrzebne są zupełnie nowe czipy. Każdy nowy smartfon musi być przystosowany do odbierania sygnałów o tak szerokiej częstotliwości.