TYDZIEŃ

5G coraz bliżej nas

5G

O ile cały czas niektórzy jeszcze mogą powiedzieć, że 5G to kwestia niepewna, dziś już są znacznie bliżej doświadczenia na własne oczy tej tzw. odległej przyszłości. Na targach CES 2019 w Las Vegas pojawiły się zapowiedzi konkretnych rozwiązań. Pierwszy prototyp telefonu przedstawił Samsung, sieci telekomunikacyjne w USA zapowiedziały, że od połowy tego roku będą uruchamiały swoje usługi w wybranych miastach, a firmy już testują swoje rozwiązania w oparciu o nową technologię. Szacuje się, że 5G będzie usługą szeroko dostępną najpóźniej do ok. 2025 r.

Na tą chwilę operatorzy sieci komórkowych rozmieszczają anteny, modemy i oprogramowanie. Wykonują już połączenia danych (data call), współpracują z firmami, które testują swoje rozwiązania opierając się na tej technologii. Kolejne miasta lub ich części dołączają do grona dających dostęp do nowej technologii w tym m.in. Nowy Orlean, Los Angeles czy Las Vegas. To ostatnie miasto ogłosiło na CES 2019 (Consumer Electronic Show), że rozpocznie testowanie rozwiązań inteligentnych świateł, które mają poprawić bezpieczeństwo i efektywność energetyczną, w oparciu o 5G. Wszystkie te rozwiązania nabierają tempa, ponieważ zapotrzebowanie staje się coraz większe.

Co się zmieni?

5G staje się w wielu obszarach coraz bardziej potrzebną technologią. Jak pokazywał Dyrektor Zarządzający Verizon Hans Vestberg, pozwoli to zwiększyć efektywność energetyczną zmniejszając zużycie energii o 90%. Usługi oparte o 5G będą niezawodne w 99,999%, a opóźnienia zejdą poniżej 5ms. Taka jakość połączeń jest w zupełności wystarczająca dla autonomicznych pojazdów, i nie chodzi tu tylko o samochody. Sieć nowej generacji zrewolucjonizuje sposób w jaki żyjemy. Już dziś staje się to widoczne. Ogromne szanse pojawiają się dla firm w sferze ograniczania kosztów i zmiany modelu biznesowego. Dla przykładu – Skyward – startup zajmujący się latającymi robotami (wykupiony przez Verizon) pokazuje jak komercyjne wykorzystanie dronów pomaga w prowadzeniu działalności np. firmom budowlanym czy inżynierom. Przewagą dronów jest po prostu to, że mogą dotrzeć bezpiecznie tam, gdzie człowiek nie jest w stanie. Dodatkowo dzięki sieci piątej generacji będą mogły zbierać ogromne ilości danych i np. przekazywać obraz w czasie rzeczywistym, bo szybkość 50 razy wyższa niż ta obecna w 4G, na to pozwoli. Dane będą spływać nieustannie.

Umożliwi to wgląd w dane, których człowiek nie byłby nigdy w stanie zebrać. Możliwość uzyskania takich informacji i przekazywanie ich następnie do odpowiedniej analizy otworzy nowy rozdział nie tylko w biznesie, ale też w rozwiązywaniu wielu problemów, nawet tych globalnych.